Novice
Novo obdobje trajnostnega poročanja: EIMV je korak bližje trajnostni prihodnosti
15. november, 2024V času, ko svetovna skupnost vse bolj čuti posledice degradacije okolja, družbenih neenakosti in gospodarske nestabilnosti, je vloga podjetij pri trajnostnem razvoju vse bolj osrednjega pomena. Odgovornost podjetij za njihov vpliv na družbo in okolje ni več zgolj vprašanje izbire; postala je nuja. V tem kontekstu trajnostno poročanje ni le sodoben trend, temveč temelji na dolgoročnem preoblikovanju poslovnih praks in razumevanju širšega družbenega vpliva podjetij. Uspeh podjetij se danes meri skozi prizmo finančnih kazalnikov, preglednosti, odgovornosti ter pozitivnih sprememb za družbo in okolje.
Trenutno aktualna evropska direktiva o trajnostnem poročanju (CSRD – angl. Corporate Sustainability Reporting Directive) prinaša v naš prostor poglobljena periodična trajnostna poročila, ki bodo morala biti revidirana. Pomembno izhodišče zanje predstavljajo okoljske (E), družbene (S) in upravljavske (G) aktivnosti poslovnih subjektov. Velik del teh aktivnosti je zajet v sistemih kakovosti, skladnih z mednarodnimi standardi (ISO 9001, ISO 14001 itd.) in drugimi zavezami poslovnih subjektov, ki izhajajo iz pravnega okolja. Del izhodišč za poročanje pa bo treba razviti na novo.
EIMV izvaja raziskave o energetskih tehnologijah in njihovi vlogi v trajnostnem razvoju. Z razvitim znanjem pomagamo premagovati različne strokovne dileme, ki se pojavljajo pri projektih, in to skozi vse faze – od njihove priprave, realizacije pa vse do zaključka. Med drugim smo vključeni v regionalno platformo za izmenjavo znanja o trajnostnem financiranju in ocenjevanju okoljskih vplivov. Pri tem delujemo v smeri podpore različnim sektorjem pri načrtovanju, razvoju in delovanju na področju elektrotehnike, industrije in javnega sektorja. Zavzemamo se za krepitev sodelovanja med čim več deležniki in prenos razvitih okoljskih znanj mednje.
S ciljem krepitve povezovanja z visokošolskimi zavodi so se predstavniki iz oddelka za okolje letos udeležili pilotnega izobraževanja o trajnostnem poročanju po direktivi CSRD, ki sta ga sofinancirala Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija v okviru finančnega instrumenta NextGenerationEU. Izvajati so začeli tudi delavnice za krepitev strokovnih zmogljivosti na področju trajnostnega poslovanja pri svojih dolgoletnih poslovnih partnerjih. Obravnavane teme zajemajo vsebine, kot so obseg trajnostnega poročanja, vzpostavljanje kazalnikov (KPI) za trajnostno poročanje, priprava strokovnih podlag za izkaz podnebne odpornosti dejavnosti oziroma objektov ter strokovne podlage za izkaz izpolnitve načela, da projekti bistveno ne škodujejo okolju (DNSH).
Trajnostni razvoj je ključni dejavnik za prihodnost poslovanja in družbe kot celote. Z zavezanostjo k trajnostnim praksam EIMV prispeva k ustvarjanju pozitivnih sprememb, ki prinašajo ekonomske koristi družbi in posledično tudi finančne koristi gospodarskim družbam v našem okolju.